Италия прегази Швейцария с 3:0

на

Италиязаписа още една класическа победа на Европейското първенство по футбол, след като надделя с 3:0 и над Швейцария. Тя отново дойде на „Олимпико“ в Рим, а този път в герой се превърна играчът на Сасуоло Мануел Локатели, който вкара два гола. С едно попадение се отчете и Чиро Имобиле.

„Скуадра адзура“ събра 6 точки след първите си две срещи в група „А“ на турнира. „Кръстоносците“ остават на 3-та позиция с 1 точка – 2 по-малко от Уелс. На последно място е Турция с 0 пункта от 2 двубоя. Така Италия си гарантира продължаване към елиминациите по един или друг начин, а освен това се доближи до голям рекорд – ако не допусне попадение в още една среща, ще повтори постижението си от 30 поредни мача без инкасиран гол. Швейцария пък затвърди традицията да играе кошмарно на италианска земя, като вече има 19 поражения, 5 равенства и само една победа, а освен това вече в последните си 5 срещи на европейски финали няма записан успех. В последните срещи от тази група Италия ще посрещне Уелс на същия стадион, докато Швейцария играе срещу Турция на „Олимпийския стадион“ в Баку. И двата мача са в неделя, 20 юни, от 19:00 часа българско време.

В 10-ата минута се стигна до първата по-интересна ситуация в срещата. Спинацола проби добре отляво и поднесе топката на главата на Чиро Имобиле, който бе на страхотна позиция, но ударът му с глава бе твърде неточен.

В 19-ата минута Джорджо Киелини се пребори физически след изпълнение на ъглов удар и след това дори вкара. След преглед на ситуацията с ВАР обаче се забеляза минимално докосване на топката до ръката му при единоборството, заради което голът бе отменен. Самият Киелини бе принудително заменен само няколко минути по-късно от Ачерби. Голът падна в 26-тата минута.Този път грешка нямаше! „Скуадра адзура“ излезе напред в резултата и голът нямаше защо да бъде отменен. Берарди получи страхотно подаване от центъра на Локатели и направи още по-страхотен пробив, за да намери отново Локатели, който вече бе в наказателното поле и вкара от непосредствена дистанция. След гола и Лоренцо Инсинье имаше добра възможност да отбележи, но техничното му изпълнение бе спряно пред вратата. Италианците имаха още няколко добри шанса за гол, но вратарят Зомер и защитниците пред него се справиха стабилно. Швейцарците излязоха мотивирани за бърз гол, но вместо това получиха такъв. Голмайстор отново стана Локатели, който получи топката на границата на наказателното поле, не бе срещнат от противникови играчи и стреля от средна дистанция, без да оставя шансове на Зомер. В 64-ата минута гостите стигнаха до най-чистата си ситуация и съответно първия си точен изстрел в срещата. Цубер получи отляво и опита удар от близка дистанция, но Донарума бе на точното място и успя да спаси. 10-ина минути по-късно пък Имобиле бе изведен от Бонучи зад отбраната на Швейцария. Нападателят напредна, но ударът му от наказателното поле бе твърде слаб и твърде неточен. И Имобиле се записа сред голмайсторите. Грешка при изнасянето на топката за гостите и топката се озова в нападателя, който не се поколеба и стреля от границата на наказателното поле. Зомер стигна до топката, но въпреки това не успя да я насочи извън очертанията на своята врата.